Cytryniec Chiński "Schisandra Chinensis"
- 1 Opakowanie (Doniczka C1L)
Cytryniec Chiński jest drzewiastym pnączem z rodziny cytryńcowatych, pochodzi z terenów północnych Chin, występuje również na Półwyspie Koreańskim oraz Rosji. Roślinę najczęściej możemy spotykać w pobliżu rzek i strumieni. Cytryniec osiąga wysokość od dziesięciu do dwunastu metrów wysokości, jest rośliną jednopienną, która sama potrafi wytworzyć kwiaty męskie i żeńskie. Wytrzymały na surowe warunki klimatyczne, preferuje gleby lekkie, żyzne, lekko kwaśne oraz wilgotne, stanowisko półcieniste. Roślina jest mało wytrzymała na susze, dlatego też wymaga regularnego podlewania. Kwiaty drobne kremowobiałe, czasami różowe, kwitnie od maja aż do czerwca. Liście mają kształt eliptyczny osadzone są na długi ogonkach. Cytryniec jest rośliną wieloletnią, ozdobną oraz leczniczą. Okrywa owocu jest słodka, miąższ kwaśny, nasiona gorzkie i cierpkie, nasiona podczas dłuższego przechowywania stają się słone. Posiada wiele właściwości medycznych, które w sposób bardzo pozytywny wpływają na nasze życie. Owoce cytryńca używane są najczęściej do wytwarzania soku lub jako susz do herbaty. Napar lub proszek z suszonych owoców oraz nasion można stosować przy zmęczeniu fizycznym i umysłowym, senności, wyczerpaniu, niedokrwistości, w chorobach płuc, przewodu pokarmowego, wątroby oraz w celu zwiększania ostrości wzroku. Owoce rośliny nazywane są również jako Jagody Życia.
Roślina w pełni mrozoodporna, w okresie wiosennym koniecznie wykonujemy zabieg cięcia, przycinając zeszłoroczne pędy nad 12-15 pąkiem. Pnącze wymaga zastosowania podpór, najgrubsze pędy należy przymocować, możemy wykorzystać do tego pergolę, pnie drzew, stabilne altany oraz ścinki.
Charakterystyczną cechą rośliny jest cytrynowy zapach, który wydziela się zarówno z kory, pędów, korzeni i liści.
Część podziemna rośliny, poza pełnieniem roli organu wzrostu, spełnia funkcję magazynową. To właśnie w niej roślina gromadzi substancje zapasowe umożliwiające szybkie rozpoczęcie wzrostu i rozwoju rośliny, a także jej przetrwanie w okresie spoczynku.
Im większa, bardziej dorodna część podziemna, tym roślina lepiej się rozwija i w efekcie zakwita. Warto jest zatem wziąć ten element pod uwagę, na równi z ceną, podczas podejmowania decyzji o zakupie roślin do swojego ogrodu.
Niestety, większość sprzedawców w ogóle nie podaje rozmiarów oferowanych przez siebie roślin.
Warto pytać o rozmiar przed porównaniem ceny i podjęciem decyzji o zakupie |