Kolekcja Classic 10 szt.
- 1 Opakowanie (10 Cebul 11/12 + 12/14)
Tulipany preferują miejsca nasłonecznione ale jednocześnie chłodne. Najbardziej odpowiada im gleba przepuszczalna, żyzna, lekka, wilgotna, próchnicza, głęboko spulchniona o odczynie obojętnym. Unikajmy sadzenia tulipanów na glebach ciężkich, gliniastych oraz podmokłych. Pamiętajmy o wiosennym nawożeniu preparatami wieloskładnikowymi.
Tulipany mogą rosnąć w tym samym miejscu przez 3 - 4 lata. Jednakże latem pozostawione w wilgotnej ziemi narażone są na choroby. Cebulki wykopuje się po zwiędnięciu liści, na przełomie czerwca i lipca, tak aby nie uszkodzić malutkich cebulek przybyszowych. Wysuszone najlepiej przechowywać w suchym i przewiewnym pomieszczeniu. Warto co jakiś czas przejrzeć rośliny i odrzucić chore. Cebule zimujące w glebie należy okryć ściółką, korą lub torfem.
Rozmnażamy co kilka lat przez cebulki przybyszowe przy przesadzaniu rośliny.
Zagraża im pstrokatość tulipana będąca objawem choroby wirusowej, objawiają się wielobarwność płatków kwiatów i liści odbiegająca od wzorca. Mogą zostać również zaatakowane przez grzyby Botrytis powodujące powstawanie szarobiałych plam i pleśniowego nalotu na liściach. Porażone rośliny trzeba wykopać i spalić.
Przeczytaj nasz Poradnik Uprawy Tulipanów
Sadzenie tulipanów - kiedy sadzić tulipany i jak to robić?
Narcyzy pochodzą z rejonów Europy Środkowej i Południowej, Anglii, Chin oraz Japonii. Preferują miejsca zarówno nasłonecznione jak i w połowie zacienione. Nie są zbyt wymagające - mogą rosnąć na dowolnych glebach.
Najlepiej jednak czują się na glebach żyznych, próchniczych, głęboko uprawionych, przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych o odczynie od obojętnego do lekko zasadowego. Wiosną pamiętajmy o nawożeniu, a latem o usuwaniu przekwitniętych kwiatów, zapobiegając tym zawiązaniu się nasion. Po zeschnięciu nadziemnej części rośliny zaprzestańmy podlewania, by zapewnić im okres spoczynku.
Narcyzy mogą rosnąć nawet do 10 lat na jednym stanowisku. Jedynie te z grupy wielkoprzykoronkowych i trąbkowych trzeba wykopywać co 2 - 3 lata. Najlepszym momentem do przesadzania roślin jest moment tuż po obumarciu liści. Ponieważ cebule przybyszowe (dzięki którym istnieje możliwość rozmnażamy) powstają wewnątrz cebuli matczynej są wrażliwe na wszelkie uszkodzenia. Oddzielamy tylko 2 - 3 letnie, łatwo odchodzące od cebuli matczynej cebule przybyszowe. Oczyszczamy je, a następnie przechowujemy w ciemnym i przewiewnym miejscu aż do września. W pierwszym roku po posadzeniu warto w okryć miejsce sadzenia ściółka lub torfem, zapobiegając tym samym jej przemarznięciu. Wiosną, po ostatnich przymrozkach, zdejmijmy zimowe okrycie i obficie podlejmy miejsca sadzenia roślin.
Narcyzy są odporne na choroby i zmienne warunki pogodowe. Czasami są atakowane przez pobzyga cebularza, który powoduje zahamowanie wzrostu i kwitnienia oraz żółknięcie liści. Porażone rośliny należy wykopać i spalić.
Część podziemna rośliny, poza pełnieniem roli organu wzrostu, spełnia funkcję magazynową. To właśnie w niej roślina gromadzi substancje zapasowe umożliwiające szybkie rozpoczęcie wzrostu i rozwoju rośliny, a także jej przetrwanie w okresie spoczynku.
Im większa, bardziej dorodna część podziemna, tym roślina lepiej się rozwija i w efekcie zakwita. Warto jest zatem wziąć ten element pod uwagę, na równi z ceną, podczas podejmowania decyzji o zakupie roślin do swojego ogrodu.
Niestety, większość sprzedawców w ogóle nie podaje rozmiarów oferowanych przez siebie roślin.
Warto pytać o rozmiar przed porównaniem ceny i podjęciem decyzji o zakupie |