Nasiona Seler naciowy
- Opakowanie 1 g
Seler naciowy wykazuje duże właściwości odżywcze, dietetyczne i lecznicze. Bogaty jest w sole mineralne, witaminę C (powyżej 20mg na 100g) i A, potas, wapno oraz olejek eteryczny, który odpowiada za specyficzny i pikantny smak, który pobudza trawienie i apetyt. Seler obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów, wykazuje także właściwości zapobiegające łuszczycy. Wykazuje dużo większe właściwości i ma bogatszy skład chemiczny niż seler korzeniowy. Najlepiej spożywać w stanie surowym, idealnie nadaje się do sałatek.
Do spożycia używane są jedynie rynienkowate, grube i aromatyczne ogonki, które osiągają 40-70 cm długości i 3-4 cm szerokości. Seler najlepiej uprawiać w glebie próchniczej, w dobrej kulturze dostatecznie nawilgotnionej. Zaleca się uprawę na oborniku lub kompoście. Ważne jest aby seler miał dostęp do mikroelementów takich jak magnez, wapń.
Wysiew od połowy lutego do marca do ciepłych inspektów lub szklarni. Rozsadę sadzimy pod koniec maja lub do połowy czerwca. Bardzo ważne jest nawadnianie w czasie wzrostu aby ogonki były soczyste. Zbór od września do pierwszych przymrozków.