Orzech Włoski (Juglans regia L.)
- Opakowanie 1 szt.
Orzech włoski to duże, liściaste drzewo z zazwyczaj krótkim pniem dość szeroką, rozbudowaną koroną. Jeśli blisko orzecha rosną inne drzewa, będzie ono wyższe, a korona węższa. Jego naturalnym miejscem występowania jest Europa i Azja.
W zależności od odmiany orzecha włoskiego jego owoce mogą się lekko różnić wielkością i kształtem.
Korzenie sadzonki zabezpieczone są balotem, który chroni korzenie rośliny przed wysychaniem i mechanicznymi uszkodzeniami.
Korzenie sadzonki zabezpieczone są balotem, który chroni korzenie rośliny przed wysychaniem i mechanicznymi uszkodzeniami.
Uprawa i sadzenie orzecha włoskiego
Gdzie posadzić sadzonki drzewa orzecha włoskiego
Chcąc uprawiać orzechy włoskie, warto jest zwrócić uwagę na jakość gleby w ogrodzie.
Powinna ona być żyzna i próchnicza o lekkiej wilgotności. Odczyn gleby powinien być zbliżony do obojętnego. Orzech włoski nie lubi miejsc wilgotnych, najlepiej będzie rósł na lekkim wzniesieniu, najlepiej w zacisznym miejscu osłoniętym od wiatru. Lubi natomiast miejsca słoneczne i półcieniste.
Warto pamiętać, iż orzechy włoski to bardzo duże drzewo, które nie powinno być sadzone zbyt blisko innych drzew, w przeciwnym razie może to negatywnie wpłynąć na rozwój chorób.
Pielęgnacja drzewa orzecha włoskiego
Podlewanie jest dość istotne gdy drzewo jest jeszcze młode. Drzewa starsze są łatwiejsze w uprawie i nie wymagają już podlewania. Cięcie warto wykonywać raz na jakiś czas, a by prześwietlić koronę rośliny (wycinamy pędy o mniejszej średnicy) lub uformować ją w odpowiadający nam kształt.
Czas sadzenia orzecha włoskiego
Najlepszy czas na sadzenie orzecha włoskiego to wczesna wiosna lub jesień, gdyż wtedy roślina jest w stanie spoczynku co oznacza większe prawdopodobieństwo przyjęcia się sadzonki. Jednakże przed pierwszą zimą warto zabezpieczyć drzewko przed przemarznięciem i przygotować kopczyk z ziemi i okryć agrowłókniną. Takie zabezpieczenie warto pozostawić na wypadek wiosennych przymrozków, czyli nawet do kwietnia.
Zbiór owoców orzecha włoskiego
Orzechy możemy zbierać od końca września, aż do października. Najlepsze do zbioru są owoce, których otoczka samoistnie pęka, a orzechy spadają na ziemię.
Co zawiera orzech włoski
Drzewa orzecha włoskiego wydają pyszne i bardzo zdrowe owoce. Są one dość kaloryczne, 1 orzech zawiera koło 27 kcal, 100g orzechów zawiera około 650kcal. Mimo, że są tak kaloryczne, to tłuszcze w nich zawarte to NNKT, które są niezbędne dla naszego zdrowia.
Orzechy włoskie - wykorzystanie w kuchni
Te smaczne owoce z powodzeniem nadają się do suszenia i wykorzystywania ich we wszelkich potrawach. Doskonale sprawdzą się jako dodatek do deserów, ciast, lodów czy nawet chlebów - jako wypełnienie, posypka czy dekoracja. Dodając je do zielonej sałatki uzyskamy przepyszny akcent. Popularne jest również łączenie ich z serami. Wraz ze wzrostem świadomości żywieniowej popularne staje się przygotowywanie z orzechów mlek roślinnych, które można wykorzystać jako baza do naleśników, owsianki, koktajli czy kakao.
Uprawę drzewa orzecha włoskiego warto rozpocząć nie tylko ze względu na smaczne i zdrowe owoce, ale również na zbawienne zacienienie jakie zapewni nam latem w ogrodzie.
Część podziemna rośliny, poza pełnieniem roli organu wzrostu, spełnia funkcję magazynową. To właśnie w niej roślina gromadzi substancje zapasowe umożliwiające szybkie rozpoczęcie wzrostu i rozwoju rośliny, a także jej przetrwanie w okresie spoczynku.
Im większa, bardziej dorodna część podziemna, tym roślina lepiej się rozwija i w efekcie zakwita. Warto jest zatem wziąć ten element pod uwagę, na równi z ceną, podczas podejmowania decyzji o zakupie roślin do swojego ogrodu.
Niestety, większość sprzedawców w ogóle nie podaje rozmiarów oferowanych przez siebie roślin.
Warto pytać o rozmiar przed porównaniem ceny i podjęciem decyzji o zakupie |