Grusza 'Lukasówka'
- Opakowanie 1 szt.
Grusza Lukasówka (Pyrus communis)
Grusza Lukasówka to stara, późnojesienna odmiana pochodząca z Francji. Sprawdź, jak prosta jest uprawa tej najcenniejszej z odmian. Sadzonka w momencie sprzedaży jest dwuletnia, a jej wysokość waha się od 120 do 150 cm. Ostatecznie grusza Lukasówka dorasta nawet do 4-6 metrów. Korzenie drzewka zabezpieczone są balotem, który chroni korzenie rośliny przed wysychaniem i mechanicznymi uszkodzeniami. Ta francuska odmiana uważana jest jako jedna z najcenniejszych grusz. Wywodzi się z Francji i jest starą odmianą grusz znalezioną jako przypadkowa siewka w lesie. Lukasówka rośnie silnie tworząc kulistą koronę.
Grusza Lukasówka – Uprawa
Kiedy kwitnie i owocuje grusza 'Lucasówka'?
Kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Drzewo owocuje średnio obficie już w 4-5 roku po posadzeniu. Owoce pojawiają się corocznie na przełomie września i października. Rodzi duże owoce (około 200 g) z zielonożółtą, gładką i delikatną skórką. Na jej powierzchni można zauważyć delikatne plamki i lekki rumieniec. Kształt owoców jest najczęściej wydłużony. Miąższ jest biały, lekko ziarnisty, słodko-winny. Kaloryczność jednej gruszki wynosi około 100kcal.
Gdzie sadzić grusze, wymagania glebowe gruszy?
Ta odmiana gruszy jest wrażliwa na mróz, warto pamiętać, aby posadzić ją w osłoniętym stanowisku z dużym lub umiarkowanym dostępem do światła słonecznego. Preferuje gleby żyzne i umiarkowanie wilgotne.
Jak głęboko sadzić drzewka?
Wielkość dołu jaki należy wykopać pod posadzenie drzewka zależy od wielkości jego bryły korzeniowej. Zazwyczaj wystarcza przygotowanie dołu o głębokości 30-50 cm i średnicy 30cm.
W jakiej odległości sadzić drzewa gruszy?
Odmianę Lukasówka należy sadzić w odległości około 300m od innych drzew.
Przechowywanie owoców
Owoce gruszy Lukasówka nadają się do przechowywania do końca listopada, a w warunkach chłodniczych nawet do marca.
Uprawa gruszy - odmiana Lukasówka
Wybierając odmianę gruszy, warto wziąć pod uwagę fakt, iż Lukasówka jest drzewem mniej podatnym na rdzę. Uprawa tych drzew owocowych może być łatwiejsza, w szczególności dla początkujących sadowników. Wykazuje dość dużą wrażliwość na parcha. Grusza Lukasówka potrzebuje zapylaczy (np. Klapsa, Konferencja, Kamisówka) , sama jednak nie ma zdolności zapylania innych odmian.